Mraz in hladen veter rišeta ledene rože na okna. Narava je odeta v snežno belino. Vse se upočasni, umiri. Rastline počivajo in tako ohranjajo svojo življenjsko energijo. Živali dobijo debelejši kožuh, ljudje pa si nadenemo plašče, šale in kape. Povezava z zunanjostjo je omejena le na najnujnejše. Pomanjkanje stika za naravo, mrak, dolge noči privedejo ljudi do soočenja s samim seboj in svojo notranjostjo. To je v naravi čas med smrtjo in ponovnim rojstvom.
V zimskem času se bolj zadržujemo v toplih domovih in razmišljamo o letu, ki se končuje, iščemo svoj mir v sebi in v odnosih z družinskimi člani. Grejemo se ob zakurjenem kaminu, pogovarjamo ob prižganih svečah, več beremo, poslušamo umirjeno glasbo. Življenjska energija je zato usmerjena v iskanje notranje umirjenosti, stabilnosti, psihičnega ravnovesja, neminljivosti, ljubezni. Zima je čas, ko potrebujemo mir, varnost, potrpežljivost, skromnost, ljubezen in harmonijo.
Koledarsko se zima začne 21. decembra, glede na vpliv letnih časov na naravo in s tem tudi na človeka, pa zimi pripada obdobje od 7. decembra do 19. februarja. Po tradicionalni kitajski medicini ta čas pripada elementu vode in s tem energetskemu kanalu ledvic in mehurja. Zato moramo v tem letnem času največ pozornosti posvetiti stabilnosti vseh telesnih tekočin (kri, limfa, tkivna in celična tekočina). V tem obdobju miruje tudi naš imunski sistem, ki smo ga v času jeseni, če smo upoštevali priporočila, primerno okrepili. Če smo nagnjeni k alergijam, je zima najprimernejši čas za zdravljenje le teh, saj so alergijske reakcije bolj umirjene in imunski sistem močan. V obdobju zime morajo biti previdni predvsem rojeni v znamenju tehtnice in škorpijona, saj so ledvice in mehur lahko njihova šibka točka.
Kaj lahko pozimi naredimo sami za svoje zdravje, da bomo varni pred infekcijami in bomo vitalni vstopili v pomlad?
Predvsem se ne lotevajmo raznih agresivnih čistilnih ali shujševalnih kur, saj telo v skladu z naravnimi zakoni v tem času kopiči zaloge in tako skrbi za energijske rezerve v telesu.
1) Poskrbimo za zadosten vnos vitamina D. Predstopnja vitamina D se tvori v koži pod vplivom ultravijolične svetlobe, končna oblika pa nastane z hidroksilacijo najprej v jetrih in nato še v ledvicah. Vitamin D je pomemben za vzdrževanje ravnovesja kalcija v telesu, za absorpcijo kalcija in fosfatov iz tankega črevesja, vpliva na diferenciranje epitelnih celic kože in uravnava aktivnost celic imunskega sistema. Z reguliranjem nalaganja in resorpcije kalcija in fosforja v kosti in zobe vpliva na mineralizacijo, rast in obnovo kosti in zob. Pozimi, ko so noči dolge, dnevi pa kratki, megleni, brez sonca, se zaloge vitamina D izčrpajo. Zato izkoristimo vsak zimski sončni dan za aktivnosti v naravi. Vseeno pa poskrbimo za večje količine vnosa vitamina D s hrano (ribje olje) ali prehranskimi dopolnili.
2) Pozimi se ponavadi tudi manj gibamo, zato še dodatno poskrbimo za dobro cirkulacijo telesnih tekočin. Vsaj enkrat na teden si privoščimo enourno bazično solno kopel celega telesa. V kad damo 1 žlico himalajske soli, 1 žlico soli mrtvega morja in 1 žlico sode bikarbone. pH kopeli naj bo med 8,5 in 9,0. Če nimamo kadi, si namesto tega trikrat tedensko pripravimo nožno kopel, v katero damo 1 žlico zgoraj navedene mešanice soli. Temperatura kopeli za telo naj bo med 36-38˚C, za noge pa med 38-41˚C. V vodo lahko dodamo katerega od priljubljenih kristalov s trigonalno strukturo, ki dobro vplivajo na cirkulacijo in imunski sistem (ahat, ametist, kamena strela, kalcit, kalcedon, citrin, hematit, jaspis, karneol, oniks, roževec, rubin, safir, tigrovo oko, turmalin). Vsakih 10 minut kožo dobro zdrgnemo. Po končani kopeli pH vode ponavadi pade tudi do 0,5, saj se skozi kožo v vodo izločajo iz telesa kisline. Po kopeli se počutimo utrujene, zato je najbolje, da si na rahlo osušimo kožo, udobno oblečemo in gremo počivat v posteljo.
3) Popijmo dovolj čiste navadne vode. Pitje v času elementa Voda je še posebej pomembno, saj tako pomagamo delovanju ledvic in mehurja in skrbimo za cirkulacijo telesnih tekočin. Čista voda ima največjo moč razstrupljanja telesa. Čez dan popijmo 2 do 3 litre vode, največ pa v obdobju med 15.00 in 19.00 uro, ki po organski uri pripada mehurju in ledvicam. Mehur odstranjuje iz telesa odpadne snovi, ki so se nakopičile preko celega dne, povzročene tudi zaradi stresa in utrujenosti. Ledvice so generator potencialne energije v organizmu, vplivajo na vitalnost in duhovnost. Poživljajo lase, vzdržujejo kosti, kostni mozeg, hormone in sluh. Za ledvice je bolj primerna topla pijača. Privoščimo si čajne napitke, zlasti take, ki vplivajo na izločala (njivska preslica, koruzni laski, breza, peteršilj, navadna plahtica, zlata rozga, kopriva). Zmanjšajmo vnos soli s hrano.
4) Stanje telesnih tekočin je odvisno tudi od njihove pH vrednosti. Zato poskrbimo za ustrezno kislinsko-bazično ravnovesje v telesu. Preverimo pH sline in urina, kot sem opisala v člankih Zakisanost 1 in Zakisanost 2. Če smo zakisani in nimamo težav z jetri in ledvicami, si pomagajmo z rednim pitjem bazičnih napitkov. Napitek si lahko pripravimo sami. V velik kozarec vode stisnemo sok ½ limone in dodamo ¼ čajne žličke sode bikarbone. Popijemo ga nekaj ur po jedi, najbolje med 16.00 in 17.00 uro. Napitek pomaga tudi pri mišičnih krčih, glavobolu, slabosti, bolečinam v mišicah, ki so po navadi znak preobremenjenosti telesa s kislinami in drugimi toksini. Zakisanost preprečujemo s pravilno izbiro in kombinacijo živil.
5) Upoštevajmo splošna navodila za zdravo prehranjevanje. Več o tem bom pisala v enem od naslednjih člankov. Na kratko pa: v zimskem obdobju se izogibajmo hladni hrani (citrusi, solate), slani hrani, razhudnikom (krompir, paprika, paradižnik, jajčevci), živalskim beljakovinam, kavi in alkoholu. Uživajmo pa zimsko in suho sadje, korenasto zelenjavo, stročnice in morsko hrano. To je čas čudovitih enolončnic.
6) Preberimo kakšno lepo knjigo za svojo dušo. Predlagam knjigo Umetnost življenja, patra Marka Ivana Rupnika, ki je izšla letos pri založbi Družina.
Tags: 5 elementov ljubezen mir prehrana tradicionalna kitajska medicina zakisanost zdravje zima
One Comment on “Zima. Čas za notranji mir in naše najdražje.”