Zakisanost telesa in učinkovitost izločanja kislin s pomočjo ledvic pa lahko preverimo z merjenjem pH urina. Za to uporabimo lakmusov papir oziroma za ta namen izdelane pH lističe, ki se obarvajo glede na stopnjo kislosti. Pred izvajanjem testiranja vsaj 3 dni ne uživajmo prehranskih dopolnil z minerali, da lahko realno ovrednotimo pufersko kapaciteto samega telesa. S testom urina preverjamo zmogljivost telesa vzdrževati kislinsko-bazično ravnovesje. Pove, ali ima telo zadostne rezerve bazičnih mineralov in ali so ledvice sposobne izločati kisline iz telesa.
Testiranje zakisanosti z urinom
Zakisanost
Navodila (1. del):
Vsaj 3 dni (še bolje pa 7 dni) merimo s pomočjo pH lističev vrednost pH urina pri vsakem uriniranju (najbolje če so ta zjutraj na tešče, okoli ½ ure pred in ½ ure po vsakem obroku in zvečer pred spanjem, skupno vsaj 5-7 meritev). Pri tem izmerimo pH srednjega curka urina. Vse vrednosti, dobljene skozi dan, vpišemo v tabelo (Priloga 1). Označimo tudi čas obrokov. Za vsak dan vzamemo novo tabelo.
Rezultat:
- Pri ustreznem kislinsko-bazičnem ravnovesju so rezultati naslednji:
pH jutranjega urina (pred zajtrkom) je kisel, kar pomeni, da telo izloča kisline, ki so se proizvedle preko noči. Po zajtrku se pH urina zviša za vsaj 1 pH enoto. Pred kosilom spet pade in po kosilu (obroku) ponovno zraste, enako je pri večernem obroku. pH vrednosti po obrokih so v alkalnem območju.
- Če je večina pH vrednosti v kislem območju, so pa opazne razlike med pH vrednostjo pred in po obroku, gre za zakisanost, ki pa jo zlahka odpravimo z ustrezno prehrano in bazičnimi minerali.
- Če vrednosti pH skozi dan variirajo za manj kot 1 pH enoto, a so razlike med pH vrednostjo pred in po obroku opazne ter je vrednost jutranjega urina najbolj kisla, gre za zakisanost telesa in izčrpanost puferskih kapacitet. Razstrupljanje telesa je zmanjšano, zato je potrebno aktivirati funkcije razstrupljanja, ustrezna prehrana in bazični minerali.
- Vrednost pH jutranjega urina je višja (bolj bazična) kot ostale dnevne vrednosti pH in je blizu ali že v alkalnem območju pH (nad 7). To pomeni hudo zakisanost in močno zmanjšane izločevalne funkcije jeter in ledvic. V takem primeru vnos bazičnih mineralov ni primeren. Potrebno je podpreti izločevalne funkcije jeter, ledvic, črevesja, sprememba prehrane, zmanjšanje drugih obremenitev (stres, glivična, bakterijska obolenja, težke kovine) in povečanje fizične aktivnosti. Kasneje, ko se izločevalna funkcija jeter in ledvic izboljša, lahko pomagamo tudi z bazičnimi minerali. Pred uporabo bazičnih mineralov je potrebno preveriti tudi funkcijo ledvic z merjenjem pH urina (2. del).
- Dnevne pH vrednosti so skoraj v obliki črte brez večjih opaznih variacij. Gre za močno zakisanost telesa. Potrebna je bolj natančna diagnoza stanja telesa, aktiviranje funkcij jeter, ledvic, limfe, črevesja, sprememba prehrane, zmanjšanje drugih obremenitev (stres, glivična, bakterijska obolenja, težke kovine) in povečanje fizične aktivnosti. Kasneje, ko se izločevalna funkcija jeter in ledvic izboljša, lahko pomagamo tudi z bazičnimi minerali. Pred uporabo bazičnih mineralov je potrebno preveriti tudi funkcijo ledvic z merjenjem pH urina (2. del).
Navodila (2. del):
Vsaj 3 dni (še bolje pa 7 dni) izmerimo s pomočjo pH lističev vrednost pH urina ½ ure pred vsakim obrokom (skupaj vsaj 3 meritve na dan). Pri tem izmerimo pH srednjega curka urina. Po vsakem merjenju zaužijemo 1 zravnano čajno žličko bazičnih mineralov, npr. preparat Basico (skupaj 3x na dan). Vse 3 vrednosti, dobljene skozi dan zabeležimo in izračunamo povprečje za vsak dan posebej (=POV2).
Iz meritev 1. dela vzamemo vrednosti pH urina izmerjene ½ ure pred obrokom in izračunamo povprečje za vsak dan posebej (=POV1).
Primerjamo dnevna povprečja merjena pH urina brez jemanja bazičnih mineralov (POV1) z dnevnimi povprečji pH urina ob jemanju bazičnih mineralov (POV2).
Rezultat:
Vrednosti POV2 so opazno bolj bazične (višje) kot vrednosti POV1. | → | To je dobro, saj ni prisotna blokada funkcije izločanja toksinov preko ledvic. |
Vrednosti POV2 so enake vrednostim POV1. | → | Izločevalna kapaciteta ledvic je zmanjšana. |
Vrednosti POV2 so bolj kisle (nižje) kot vrednosti POV1. | → | Prisotna je blokada funkcije izločanja toksinov (kislin) preko ledvic. |

Tags: zakisanost zakisanost telesa