Ali krajši dnevi z manj sončne svetlobe vplivajo na vaše počutje? Se kljub temu želite počutiti dobro, zbrano, polni energije in elana? Želite biti aktivni in vitalni tudi v bolj turobnih jesenkih in zimskih dneh? Potem je rešitev svetlobna terapija s pomočjo posebnih svetlobnih očal.
Svetlobna očala Luminette® so enostaven medicinski pripomoček za izvajanje visoko učinkovite svetlobne terapije. Izdelek ima vse potrebne evropske certifikate (EU standard IEC 62471 o ustreznosti in varnosti, EU standard 93/42 CEE za medicinski pripomoček), proizvajalec pa vse potrebne certifikate za ISO standarde (ISO 9001:2008, ISO 13485:2003). Producirana svetloba zahvaljujoč vgrajenemu difrakcijskemu sistemu ne vpliva na vid, zato lahko ob svetlobni terapiji opravljamo običajna dnevna opravila (beremo, delamo na računalniku, gledamo televizijo, opravljamo lažja fizična dela, jemo).
Kdo potrebuje svetlobno terapijo?
Svetlobna terapija se je izkazala za najbolj koristno pri:
- simptomih sezonske razpoloženjske motnje (SAD – Seasonal Affective Disorder), kateri je namenjeno naslednje poglavje.
Pomaga tudi pri:
- motnjah spanja in drugih težavah, povezanih z nočnim ali izmenskim delom,
- večjih spremembah naravnega biološkega ritma (prehod v druge časovne pasove),
- športnih in drugih aktivnostih, ki zahtevajo visoko zbranost.
Sezonska razpoloženjska motnja
Jesen in zima sta letna časa s krajšimi dnevi in manj naravne sončne svetlobe. Poleg tega zadnjo nedeljo v oktobru premaknemo urne kazalce za uro nazaj. Večina se že v mraku odpravi na delo in se v mraku ponovno vrača domov. Za marsikoga je to obdobje slabega razpoloženja, utrujenosti, apatije in depresije.
Gre za tako imenovano sezonsko razpoloženjsko motnjo (angl. SAD – Seasonal Affective Disorder) ali enostavneje sezonsko depresijo, zaradi katere lahko trpi ne le posameznik, ki se z njo spopada, ampak tudi njegova družina in partnerski odnos.
Kakšni so simptomi sezonske depresije?
Značilni simptomi sezonske razpoloženjske motnje so podobni simptomom klinične depresije, le da se pojavljajo redno le med zimskim časom (najpogosteje med novembrom in februarjem), mednje pa spadajo:
- razdražljivost, nejevoljnost,
- pomanjkanje energije, utrujenost,
- povečana potreba po spanju (oteženo jutranje vstajanje in ohranjanje budnosti),
- motnje spanja (navadno se kažejo kot povečana potreba po spanju, redkeje kot nespečnost),
- želja po sladkarijah in ogljikovih hidratih nasploh,
- nenačrtno in nenadzorovano pridobivanje (pogosteje) ali izguba (redkeje) telesne teže,
- malodušje, črnogledost, brezup, negativne misli, preobčutljivost,
- težave z zbranostjo, itd.
Vzrok težavam naj bi bilo pomanjkanje sončne svetlobe. Izpostavljenost dnevni svetlobi namreč v določeni meri uravnava našo biološko uro, od katere so odvisni spanec, razpoloženje in delovanje hormonov. Če je izpostavljenost sončni svetlobi zmanjšana, biološka ura deluje počasneje, tema in mrak pa povečata izločanje melatonina, hormona epifize, ki povzroča zaspanost. V normalnih količinah melatonin blaži depresijo, v zimskih mesecih pa se njegova količina v organizmu poveča, kar povzroči sezonsko ali zimsko depresijo. Manj sončne svetlobe lahko povzroči padec ravni serotonina, možganskega nevrotransmiterja, ki vpliva na razpoloženje, zato lahko igra vlogo pri sezonski depresiji.
Kako deluje svetlobna terapija?
Svetloba, ki jo oddajajo svetlobna očala, posnema naravno sončno svetlobo. Svetloba ustavi izločanje melatonina, »hormona spanja«, kar omogoča neoteženo vstajanje zjutraj, več energije in zbranost preko dneva. Svetloba stimulira fotoreceptorje v mrežnici, ki aktivirajo tisti del možganov, ki nadzira biološko uro. Ta pošlje signal za ustavitev izločanja melatonina. Ker se s tem zmanjša poraba serotonina, »hormona sreče«, to vpliva tudi na splošno boljše razpoloženje.
Svetloba, ki jo emitira 8 svetlobnih diod, potuje do hologramskega vizirja, ki usmeri svetlobo proti očesu. Hologram je bistveni del terapevtske naprave, saj je sestavljen iz velikega števila mini-leč z različnimi lastnostmi usmerjanja svetlobe. Emitirana svetloba, ne glede na smer pogleda ali položaj glave, potuje do spodnjega dela mrežnice. Ta del očesa je bogat z nevroreceptorji, ki sodelujejo pri terapevtskem učinku svetlobe.
Ker je svetlobni izvor blizu oči, je izguba svetlobe minimalna in za terapevtski učinek zadostuje osvetlitev z 2000 luksi. Luks (oznaka lx) je v sistemu SI enota za merjenje osvetljenosti. V svetlobi prevladujejo modri fotoni, ki so najbolj učinkoviti in imajo največ energije. Valovna dolžina svetlobnega spektra 468 nm ustreza 100% ustavitvi izločanja melatonina. Študije so pokazale, da kadar so v ta proces vključeni tudi receptorji v mrežnici, je učinek maksimalen ob krajšem času izpostavitve svetlobi. Mrežnica je notranja oživčena plast očesa, sestavljena iz vidnih čutnic. Z njimi so povezane živčne celice, katerih vlakna se združijo v vidni živec, ki izstopa iz zrkla in poteka do možganov. Svetloba, ki jo emitirajo očala, ne vsebuje škodljivih UV in infra-rdečih žarkov.
Kako poteka svetlobna terapija s svetlobnimi očali?
Terapija s svetlobnimi očali Luminette® naj bi trajala okoli 25 minut dnevno. Začne naj se postopoma in naj ne traja dlje od 30 minutna dan. S terpijami naj bi začeli z začetkom jeseni in končali z začetkom pomladi, seveda pa je to odvisno od vrste težave, na katero s terapijo želimo vplivati:
- pri sezonski depresiji izvajamo terapijo zjutraj, čimpreje po tem ko vstanemo,
- pri težavah povezanih z nočnim delom, izvajamo terapijo pred začetkom nočnega dela,
- pri motnjah spanja zaradi izmenskega dela, je terapijo najbolje izvajati takoj, ko vstanemo in pred podaljšanim obdobjem dela,
- pri menjavanju časovnih pasov je najbolje terapijom izvajati v času, ki ustreza času zbujanja v domačem okolju,
- ker svetloba ustavi sproščanje melatonina in pospeši sproščanje kortizola, je terapija koristna tudi pred športnimi aktivnostmi, ki zahtevajo visoko zbranost.
Svetlobne terapije so kontraindicirane pri bolnikih z manično depresijo in pri poškodbah oči (katarakta, glaukom, retinopatija, makularna degeneracija). Otroci do 12 leta starosti naj zaradi nedokončanega razvoja oči ne bi uporabljali take terapije.