Ozadje stresa
Splošno znana definicija stresa je, da je to odgovor organizma na zunanje okoliščine.
V pradavnini je človek nevarnosti iz okolja zaznal s čutili. Dražljaji so se prek možganske skorje in višjih možganskih centrov prevajali v nadledvični žlezi. V njih sta se začela izločati najprej adrenalin in noradrenalin, stresna hormona. Pod njunim vplivom se telo pripravi na edini dve možnosti, ki omogočata preživetje: na beg ali na boj.
Adrenalin zveča srčno delo, preusmeri kri iz kože in notranjih organov (razen srca in pljuč) na periferijo, zveča krvni obtok v mišicah, zveča ritem dihanja, zveča znojenje, zveča vrednost sladkorja in maščob v krvi, zmanjša dejavnost prebavil. Adrenalin je stresni hormon, ki se prvi začne pospešeno izločati v stresnih razmerah in med drugim poveča nastajanje ACTH (adrenokortikotropni hormon) v hipofizi. Ta skupaj z aktiviranim hipotalamusom sproži izločanje kortizola.
Kortizol je kortikosteroidni hormon, ki se sintetizira v skorji nadledvične žleze. Spada ned tako imenovane stresne hormone, saj se v telesu izloča ob stresnih situacijah. Njegova funkcija je razgradnja beljakovin v aminokisline, razgradnja rezervnih maščob v maščobne kisline, zadržuje natrij v organizmu in tako vzdržuje zvišan krvni tlak in krvni sladkor ter povzroča imunosupresijo – utišanje imunskega odziva na vnetje. Kortizol pripravi telo na akcijo, da se lahko odziva stresni situaciji primerno. Klinično se uporablja pri preobčutljivostnih reakcijah in vnetjih.
V primeru bega pred divjo živaljo, boja s tekmecem itd. je bil tak odziv organizma popolnoma smiseln, saj je omogočal optimalen telesni odgovor. Refleks, ki je star kot človeštvo, je omogočal preživetje.
In danes? Namesto z razjarjenim krdelom volkov se soočamo z nadrejenimi v službi ali z zahtevnimi in nezadovoljnimi strankami. Dražljaji za izločanje stresnih hormonov so vse bolj simbolični in pogosti, če ne celo stalni spremljevalci življenja sodobnega človeka. Hormonov ne porabimo s telesno dejavnostjo.
Danes definiramo stres kot doživetje, katerega posledica je psihična napetost, ta pa povzroča fiziološke procese, ki so za organizem nevarni. Povzročitelj stresa, imenovan stresor, je lahko nekaj, kar človeku pomeni oviro, zahtevo, obremenitev ali izziv. Seveda se različni ljudje na isti dražljaj odzivajo različno: gneča na cesti je za povprečnega voznika obremenitev, vozniški navdušenec pa jo sprejema kot izziv in se je loti športno in z užitkom.
Ugotovljeno je, da pozitivno mišljenje, psihično ravnovesje in optimistično razpoloženje zvečujejo sposobnost in brezhibnost imunskega odziva organizma. Negativen vpliv stresa olajša delo mikrobom in zmanjšuje učinek cepiv. Psihične obremenitve spreminjajo ravnovesje nekaterih hormonov v telesu.
Za astmo, revmatski artritis, kronično vnetno črevesno bolezen, luskavico in rakaste bolezni je splošno znana povezava med poslabšanjem bolezni in stresom. Med dolgotrajne posledice stresa spadajo nepojasnjen glavobol in bolečine v vratu, nespečnost, vrtoglavica, težave z želodcem, bolečine v križu, sindrom razdražljivega črevesja, kronična utrujenost oz. izgorelost, splošno zmanjšana odpornost …
Proti-stresna terapija
Če na stres pogledamo z energijskega stališča, telo v hudih stresnih situacijah ni več sposobno odreagirati tako, da bi kompenziralo energijsko neravnovesje, ki se tako samo še bolj in bolj povečuje. Če stanje stresa traja dlje časa, je neravnovesje že tako veliko, da ga ne moremo uravnati niti z ostalimi metodami kot so sprostitev, meditacija, šport, ustrezna prehrana. Takrat rečemo, da smo »pregoreli«, da smo »sesuti«. Brez prave energijske podpore se tako stanje težko popravi.
Proti-stresna terapija s pomočjo bioresonance deluje ravno na energijsko ravnovesje in ga skušamo čim bolje uravnati in podpreti. Seveda pa so potrebne tudi postopne, a obvezne spremembe slabih navad, kot so čezmerna, nepravilna in nekakovostna prehrana, preveč kave, alkohola, cigaret, sladkorja, premalo fizične aktivnosti in mentalna nehigiena.
Proti stresu z bioresonanco
Vzrok za vsa negativna čustva je motnja v telesnem energijskem sistemu, zato pravilen pretok energije spodbuja telesno in duševno okrevanje. Proti-stresna terapija s pomočjo bioresonance vzpostavi energetsko ravnovesje. S testiranjem najprej preverimo energijsko stanje organizma, energijske blokade, čustvene blokade, stanje čaker, živčni sistem in hormone, motnje v detoksikaciji telesa, pomanjkanje pomembnih hranilnih substanc. Na podlagi rezultatov izberemo ustrezne terapije, ki bodo najbolje in najhitreje vzpostavile energetsko izravnavo.
Ob terapiji testiramo tudi potrebo razbremenjevanja s pomočjo Bachovih cvetnih esenc. Edward Bach (1886-1936) je bil zdravnik, bakteriolog in homeopat, ki je razvil nov način zdravljenja – cvetno terapijo. Ugotovil je, da so pravi vzrok bolezni negativna čustvena stanja, kot so npr. sovraštvo, jeza, strah, malodušje, obup, ljubosumje in da so globoka neravnovesja v človeku vzrok za nastanek različnih duševnih bolezni in bolezenskih pojavov. Svoja znanja je obogatil z znanjem o delovanju divje rastočih rastlin in tako mu je uspelo ustvariti 38 zdravilnih pripravkov, katerih notranja moč nam pomaga pri tem, da živimo v skladu s svojo osebnostjo.
Bachova cvetna zdravila ne delujejo na nivoju materije, temveč na energijskih nivojih telesa (podobno kot homeopatska zdravila). Delovanje cvetnih pripravkov je blagodejno in prijetno, pri človeku okrepi občutek duševnega ravnovesja, počutimo se dobro, umirjeno in nasploh prijetno.
Najbolj znano Bachovo zdravilo je “Zdravilo za prvo pomoč” ali “Rescue Remedy”, ki je sestavljeno iz petih cvetov in se uporablja v stanjih psihičnega šoka, v stiskah, v hudem strahu, globoki žalosti, napetosti, v stanjih panike, ravnodušnosti. Zdravilo je namenjeno odpravljanju strahu in nemira ter vrača občutek varnosti in zaupanja. S pomočju vibracij Bachovih esenc je proti-stresna terapija še bolj uspešna.
Za več informacij smo dosegljivi na telefonski številki 041 625 366, lahko pa tudi pošljete neobvezno povpraševanje s pomočjo spletnega obrazca. Pomagali vam bomo v borbi proti stresu!